Drodzy bracia i siostry, dzisiaj słuchamy Ewangelii Mateusza, która mówi nam o przebaczeniu. Jezus opowiada nam przypowieść o królu, który chciał rozliczyć się ze swoimi sługami. Jeden z nich był mu winien dziesięć tysięcy talentów, czyli ogromną sumę pieniędzy. Nie miał jednak z czego spłacić długu, więc król kazał sprzedać go w niewolę wraz z żoną i dziećmi. Sługa upadł na kolana i błagał o litość. Król zlitował się nad nim i darował mu cały dług.
Ten sam sługa wyszedłszy stamtąd spotkał innego sługę, który był mu winien sto denarów, czyli niewielką sumę pieniędzy. Chwycił go za gardło i domagał się zapłaty. Drugi sługa upadł na kolana i błagał o cierpliwość. Ale pierwszy sługa nie chciał mu nic darować i kazał wrzucić go do więzienia. Gdy król dowiedział się o tym, wezwał go do siebie i powiedział: „Zły sługo! Cały ten dług darowałem tobie, ponieważ prosiłeś mnie o to. Czyż nie należało tobie również zlitować się nad swoim współsługą, jak ja się nad tobą zlitowałem?“ I rozgniewany król wydał go katom, aż odda wszystko, co był winien.
Jezus kończy tę przypowieść słowami: „Tak samo uczyni z wami mój Ojciec niebieski, jeśli każdy z was z serca nie przebaczy swojemu bratu“ (Mt 18, 35).
Te słowa są dla nas bardzo ważne i wymagające. Pokazują nam, że przebaczenie jest nie tylko darem Bożym dla nas, ale także obowiązkiem naszym wobec innych. Pokazują nam, że przebaczenie jest nie tylko aktem woli, ale także postawą serca. Pokazują nam, że przebaczenie jest nie tylko warunkiem naszego zbawienia, ale także znakiem naszej miłości.
Drodzy bracia i siostry, czy potrafimy przebaczać tak, jak Bóg nam przebacza? Czy potrafimy zapomnieć o urazach i złościach, które niszczą nasze relacje? Czy potrafimy być wyrozumiali i litościwi dla tych, którzy nas skrzywdzili lub zawiedli? Czy potrafimy być jednością i pokojem w naszych rodzinach i wspólnotach?
Nie jest to łatwe ani oczywiste. Potrzebujemy do tego łaski Bożej i pomocy Ducha Świętego. Potrzebujemy do tego modlitwy i nawrócenia. Potrzebujemy do tego wzoru i wsparcia Chrystusa, który na krzyżu powiedział: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią“ (Łk 23, 34).
Drodzy bracia i siostry, niech dzisiejsza Ewangelia umocni naszą wiarę i miłość do Jezusa, który umarł i zmartwychwstał dla naszego przebaczenia. Niech Ewangelia pobudzi nas do praktyki przebaczenia w naszym życiu codziennym. Niech Ewangelia otworzy nas na Boże miłosierdzie i na miłość bliźniego.
Drodzy bracia i siostry, dzisiejsze czytania również mówią nam o przebaczeniu. W pierwszym czytaniu z Księgi Syracha słyszymy: „Odpuść przewinę bliźniemu, a wówczas, gdy błagać będziesz, zostaną ci odpuszczone grzechy“. Autor tego tekstu zachęca nas do odpuszczenia urazy naszym bliźnim i do pojednania się z nimi. Przestrzega nas przed niebezpieczeństwem gniewu i nienawiści, które prowadzą do zguby i śmierci. Przypomina nam, że Bóg jest sędzią, który wymierza sprawiedliwość i miłosierdzie. Przywołuje nam na pamięć modlitwę Ojcze nasz, w której prosimy: „I odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom“ (Mt 6, 12).
W drugim czytaniu z Listu do Rzymian słyszymy: „Żaden z nas bowiem nie żyje dla siebie i żaden nie umiera dla siebie. Jeśli bowiem żyjemy, dla Pana żyjemy; jeśli umieramy, dla Pana umieramy. Czy więc żyjemy, czy umieramy, należymy do Pana“ (Rz 14, 7–8). Apostoł Paweł uczy nas, że nasze życie jest związane z Chrystusem, który jest Panem życia i śmierci. On jest naszym wzorem i naszym celem. On jest naszym bratem i naszym sędzią. On jest naszym zbawicielem i naszym przywódcą. Dlatego nie możemy być obojętni ani lekceważący wobec naszych braci i sióstr w wierze. Nie możemy ich oceniać ani potępiać według własnych kryteriów i upodobań. Musimy szanować ich sumienia i wolności. Musimy wspierać ich w drodze do świętości. Musimy przebaczać im ich słabości i błędy.
Drodzy bracia i siostry, jak ważne jest dla nas przebaczenie! Bez niego nie możemy być szczęśliwi ani wolni. Bez niego nie możemy być prawdziwymi uczniami Jezusa ani prawdziwymi dziećmi Ojca. Bez niego nie możemy wejść do królestwa Bożego ani cieszyć się wiecznym życiem.
Drodzy bracia i siostry, jak piękne jest przebaczenie! Ono uzdrawia nasze rany i goi nasze serca. Ono odbudowuje nasze relacje i przywraca naszą godność. Ono pokazuje nam Bożą dobroć i odbija Bożą chwałę. Ono daje nam radość i pokój.
Drodzy bracia i siostry, jak potrzebne jest przebaczenie! Ono jest naszym powołaniem i naszym zadaniem. Ono jest naszym świadectwem i naszym posłannictwem. Ono jest naszym darem i naszym owocem. Ono jest naszą modlitwą i naszą ofiarą.
Drodzy bracia i siostry, niech Pan Jezus, który jest drogą, prawdą i życiem, nauczy nas przebaczać tak, jak On nam przebacza. Niech Maryja, Matka Miłosierdzia, wspiera nas swoim wstawiennictwem i przykładem. Niech Duch Święty, Pocieszyciel i Obrońca, napełnia nas swoją łaską i mocą. Niech Ojciec Niebieski, który jest bogaty w miłosierdzie, błogosławi nam i prowadzi nas do wiecznego szczęścia. Amen.