Hebrajski wyzwoliciel, przywódca, prawodawca, prorok i historyk, żył w XIII i na początku XII wieku p.n.e.
Imię
Moshéh (M. T.), Mouses, Moses. W Księdze Wyjścia 2:10 sugeruje się pochodzenie od hebrajskiego Mashah (rysować). Józef Frawiusz i Ojcowie przypisują koptyjskie mo (woda) i uses (zbawiony) jako części składowe imienia. Obecnie pogląd Lepsiusa, wywodzący nazwę z egipskiego mesh (dziecko), jest szeroko popierany przez egiptologów, ale nic decydującego nie można ustalić.
Źródła
Zaprzeczanie lub powątpiewanie w historyczną osobowość Mojżesza podważa i czyni niezrozumiałą późniejszą historię Izraelitów. Literatura rabiniczna roi się od legend dotykających każdego wydarzenia z jego cudownej kariery: traktowane pojedynczo, te popularne opowieści są czysto zmyślone, ale rozpatrywane w ich skumulowanej sile, ręczą za rzeczywistość wielkiej i wybitnej postaci, o silnym charakterze, wysokim celu i szlachetnych osiągnięciach, tak głębokich, prawdziwych i skutecznych w swoich przekonaniach religijnych, że poruszały i podporządkowywały umysły całej rasy przez wieki po jego śmierci. Biblia dostarcza głównego autentycznego opisu tego świetlanego życia.
Narodziny i powołanie (Wj 2:1–22)
Pochodzący z rodu Lewitów i urodzony w czasie, gdy edyktem królewskim nakazano utopienie każdego nowego męskiego potomka wśród Izraelitów, „dobre dziecko“ Mojżesz, po trzech miesiącach ukrywania go, zostało wystawione w koszu na brzegu Nilu. Starszy brat (Wj 7:7) i siostra (Wj 2:4), Aaron i Maria (AV i RV, Miriam), uświetnili już związek Jochabed i Amrama. Drugi z wymienionych trzymał straż nad rzeką i odegrał kluczową rolę w nakłonieniu córki faraona, która uratowała dziecko, do powierzenia go hebrajskiej pielęgniarce. Tą, którą celowo wezwała, była Jochabed, która, gdy jej „syn dorósł“, dostarczyła go księżniczce. W swoim nowym otoczeniu był szkolony „we wszelkiej mądrości Egipcjan“ (Dzieje Apostolskie 7:22). Następnie Mojżesz pojawia się w rozkwicie silnej męskości, zdecydowany i pełen współczucia dla swoich upodlonych braci. Niestrudzenie ścina Egipcjanina atakującego jednego z nich, a następnego dnia próbuje uspokoić gniew dwóch rodaków, którzy się kłócili. Zostaje jednak źle zrozumiany, a gdy zostaje oskarżony o morderstwo z poprzedniego dnia, obawia się, że jego życie jest zagrożone. Faraon usłyszał wieści i chce go zabić. Mojżesz ucieka do Madian. Akt szarmanckiej postawy zapewnia mu dom u kapłana Raguela. Sefora, jedna z siedmiu córek Raguela, ostatecznie zostaje jego żoną, a Gersam jego pierworodnym. Jego drugi syn, Eliezer, został nazwany na pamiątkę udanej ucieczki przed faraonem.
Powołanie i misja (Wj 2:23–12:33)
Po czterdziestu latach pasterskiego życia Mojżesz rozmawia z Bogiem. Do Horebu (Jebel Sherbal?) w sercu górzystego Półwyspu Synajskiego po raz ostatni prowadzi stada Raguela. Krzew, który tam płonie, przyciąga go, ale cudowny głos zabrania mu się zbliżyć i ogłasza ziemię tak świętą, że aby się do niej zbliżyć, musi zdjąć buty. Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba wyznacza go, by wybawił Hebrajczyków spod egipskiego jarzma i poprowadził ich do „krainy mlekiem i miodem płynącej“, regionu od dawna obiecanego nasieniu Abrahama, Palestyny późniejszych lat. Następnie Bóg objawia mu swoje imię w specjalnej formie Jahwe jako „pamiątkę dla wszystkich pokoleń“. Dokonuje dwóch cudów, aby przekonać nieśmiałego słuchacza, mianuje Aarona „prorokiem“ Mojżesza, a Mojżesza, tak jakby, Bogiem Aarona (Wj 4:16). Nieufność natychmiast ustępuje miejsca wierze i wielkoduszności. Mojżesz żegna się z Jetro (Ragulem) i wraz z rodziną wyrusza do Egiptu. Nosi w ręku „laskę Bożą“, symbol nieustraszoności, z jaką ma czynić znaki i cuda w obecności zatwardziałego, groźnego monarchy. Jego pewność siebie wzrasta, ale jest nieobrzezany, a Bóg spotyka go na drodze i chętnie by go zabił. Sefora ratuje swojego „zakrwawionego małżonka“ i uspokaja Boga, obrzezując syna. Aaron dołącza do grupy na Horebie. Pierwsza rozmowa braci z ich rodakami jest bardzo zachęcająca, ale nie z despotycznym władcą. Poproszony o pozwolenie Hebrajczykom na trzy dni wytchnienia na składanie ofiar na pustyni, rozgniewany monarcha nie tylko odmawia, ale wyśmiewa ich Boga, a następnie skutecznie podburza umysły Hebrajczyków przeciwko ich nowym wodzom, a także przeciwko sobie, odmawiając im słomy niezbędnej do wygórowanych codziennych opłat za produkcję cegieł. Wkrótce ma dojść do rozłamu z dwoma obcymi braćmi, gdy w wizji Mojżesz zostaje ustanowiony „Bogiem faraona“ i otrzymuje polecenie użycia nowo nadanych mocy. Mojżesz osiągnął już osiemdziesiąty rok życia. Epizod z laską Aarona jest preludium do plag. Osobiście lub za pośrednictwem Aarona, czasem po ostrzeżeniu faraona, a czasem zupełnie nagle, Mojżesz wywołuje serię Boskich manifestacji opisanych jako dziesięć, w których upokarza bogów słońca i rzeki, dotyka ludzi i zwierzęta oraz wykazuje tak niespotykaną kontrolę nad ziemią i niebiosami, że nawet magowie są zmuszeni rozpoznać w jego cudach „palec Boży“. Faraon czasami łagodnieje, ale nigdy na tyle, by spełnić żądania Mojżesza bez ograniczeń. Zbyt wysoko ceni sobie hebrajską siłę roboczą do prac publicznych. Kryzys nadchodzi wraz z ostatnią plagą. Hebrajczycy, ostrzeżeni przez Mojżesza, świętują pierwszą Paschę lub Fazę z przepasanymi biodrami, butami na nogach i kijami w rękach, gotowi do szybkiej ucieczki. Następnie Bóg realizuje swoją straszną groźbę przejścia przez ziemię i zabicia każdego pierworodnego człowieka i zwierzęcia, wykonując w ten sposób wyrok na wszystkich bogach Egiptu. Faraon nie może się dłużej opierać. Dołącza do zrozpaczonej ludności, błagając Hebrajczyków o opuszczenie kraju.
Exodus i czterdzieści lat (Wj 12:34 i później)
Na czele 600 000 mężczyzn, oprócz kobiet i dzieci, ciężko obładowanych łupami Egipcjan, Mojżesz podąża drogą przez pustynię, wskazywaną przez posuwający się słup naprzemiennego obłoku i ognia, i zdobywa półwysep Synaj, przekraczając Morze Czerwone. Suche przejście, cudownie otwarte przez niego w tym celu w nieznanym dziś miejscu, okazuje się później śmiertelną pułapką dla grupy egipskich prześladowców, zorganizowanych przez faraona i prawdopodobnie pod jego przywództwem. Wydarzenie to stanowi temat przejmującej pieśni Mojżesza. Przez ponad dwa miesiące długa procesja, znacznie opóźniona przez trzody, stada i trudności nierozerwalnie związane z podróżą przez pustynię, podążała w kierunku Synaju. Przejście bezpośrednio do Chanaanu byłoby zbyt niebezpieczne ze względu na wojowniczych Filistynów, których terytorium musiałoby zostać przekroczone; podczas gdy na południowym wschodzie mniej groźne Amalacyci są jedynymi wrogimi plemionami i łatwo je pokonać dzięki wstawiennictwu Mojżesza. Aby zapoznać się z linią marszu i identyfikacją topograficzną wzdłuż trasy, patrz IZRAELICI, podrozdział Exodus i wędrówki. Cudowna woda uzyskana ze skały Horeb oraz zaopatrzenie w przepiórki i mannę wskazują na cudowną wiarę wielkiego przywódcy. Spotkanie z Jetrem kończy się sojuszem z Madianem i powołaniem korpusu sędziów podległych Mojżeszowi, którzy podejmują pomniejsze decyzje. Na Synaju zostaje ogłoszonych Dziesięć Przykazań, Mojżesz zostaje ustanowiony pośrednikiem między Bogiem a ludem i przez dwa okresy po czterdzieści dni pozostaje w ukryciu na górze, otrzymując od Boga różnorodne przepisy, których przestrzeganie ma ukształtować Izraela w teokratyczny naród (por. PRAWO MOJŻESZOWE). Podczas swojego pierwszego zejścia wykazuje wszechogarniającą gorliwość o czystość Boskiego kultu, powodując śmierć tych, którzy oddawali się bałwochwalczym orgiom wokół Złotego Cielca; podczas drugiego wzbudza najgłębszy podziw, ponieważ jego twarz jest ozdobiona świetlistymi rogami.
Po ustanowieniu kapłaństwa i wzniesieniu Przybytku Mojżesz zarządza spis ludności, który wykazuje armię liczącą 603 550 walczących mężczyzn. Ci, wraz z Lewitami, kobietami i dziećmi, należycie obchodzą pierwszą rocznicę Paschy i niosąc Arkę Przymierza, wkrótce rozpoczynają drugi etap swojej migracji. Towarzyszy im Hobab, syn Jetro, który działa jako przewodnik. Następują dwa przypadki ogólnego niezadowolenia, z których pierwszy jest karany ogniem, który ustaje, gdy Mojżesz się modli, a drugi plagą. Kiedy narzeka się na mannę, przepiórki są dostarczane tak jak w poprzednim roku. Siedemdziesięciu starszych – przypuszczalne pochodzenie Sanhedrynu – zostaje wyznaczonych do pomocy Mojżeszowi. Następnie Aaron i Maria zazdroszczą swojemu bratu, ale Bóg go usprawiedliwia i tymczasowo dotyka Marię trądem. Z pustyni Pharan Mojżesz wysyła szpiegów do Chanaanu, którzy, z wyjątkiem Jozuego i Kaleba, przynoszą zaskakujące raporty, które wprawiają lud w konsternację i bunt. Wielki przywódca modli się, a Bóg interweniuje, ale tylko po to, by skazać obecne pokolenie na śmierć na pustyni. Późniejsze powstanie Core, Datana, Abirona i ich zwolenników sugeruje, że podczas trzydziestu ośmiu lat spędzonych w Badiet et-Tih. trwało zwyczajowe niezadowolenie, tak charakterystyczne dla nomadów. To właśnie w tym okresie tradycja umieszcza kompozycję dużej części Pięcioksięgu. Pod jego koniec Mojżesz jest skazany na to, że nigdy nie wejdzie do Ziemi Obiecanej, prawdopodobnie z powodu chwilowego braku zaufania do Boga nad Wodą Sprzeczności. Kiedy nie ma już starego pokolenia, w tym Marii, siostry proroka, Mojżesz rozpoczyna dalszy marsz wokół Edomu i Moabu do Arnonu. Po śmierci Aarona i zwycięstwie nad Aradem w obozie pojawiają się „ogniste węże“, co jest karą za ponowne szemranie. Mojżesz ustawia miedzianego węża, „na którego spojrzeli ukąszeni i zostali uzdrowieni“. Zwycięstwa nad Sehonem i Ogiem oraz poczucie bezpieczeństwa ożywiające armię nawet na terytorium wrogiego Balaka, doprowadziły do zuchwałych i skandalicznych stosunków z bałwochwalczymi Moabitami, które na rozkaz Mojżesza doprowadziły do rzezi 24 000 przestępców. Spis ludności pokazuje jednak, że armia nadal liczy 601 730 żołnierzy, nie licząc 23 000 Lewitów. Spośród nich Mojżesz pozwala Reubenitom, Gadytom i połowie plemienia Manassesa osiedlić się w okręgu wschodniej Jordanii, nie zwalniając ich jednak ze służby w podboju zachodniej Jordanii.
Śmierć i pośmiertna chwała
Jako godne dziedzictwo dla ludu, dla którego znosił niezrównane trudy, Mojżesz w swoich ostatnich dniach wypowiada trzy pamiętne dyskursy zachowane w Księdze Powtórzonego Prawa. Jego główna wypowiedź odnosi się do przyszłego Proroka, podobnego do niego samego, którego lud ma otrzymać. Następnie rozpoczyna wzniosłą pieśń pochwalną na cześć Jahwe i dodaje prorocze błogosławieństwa dla każdego z dwunastu plemion. Z góry Nebo – na „szczycie Phasga“ – Mojżesz po raz ostatni ogląda Ziemię Obiecaną, a następnie umiera w wieku 120 lat. Został pochowany „w dolinie Moabu nad Fogorem“, ale nikt „nie zna jego grobu“. Jego pamięć zawsze była „odosobnioną wielkością“. Jest on typem hebrajskiej świętości, tak dalece przyćmiewającym inne wzorce, że dwanaście wieków po jego śmierci Chrystus, którego zapowiadał, wydawał się przyćmiony przez niego w umysłach uczonych. Z ludzkiego punktu widzenia było to nieodzowne zrządzenie Opatrzności, które przedstawiło go w Przemienieniu, ramię w ramię z Eliaszem i zupełnie niżej od nieporównywalnego Antytypu, którego przyjście przepowiedział.
Przekład artykułu z: The Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company, 1907.